מבוא והסטוריה של ה-Clave

Calve הינו מקצב המשמש בתור “שלד קצבי” בסגנונות האפרו-קובניים שונים כגון Son, Rumba, Salsa, Latin Jazz, Songo ועוד. ה-Clave אינו בלדעי לקובה – ניתן לשמוע סוגים שוני של Clave בסגנונות ברזילאיים כגון Bossa Nova ו-Samba. מקור מקצב ה-Clave הוא באפריקה, וזה הופץ לאיים הקריביים ולדרום אמריקה בתקופת הסחר בעבדים שחורים, החל מהאה ה-17. תערובת התרבויות שנוצרה בקולוניות – ארופאית, אפריקאית ואינדיאנית – יצרו סביבה נוחה לסגנונות מוסיקליים חדשים להתפתח. התופים היוו תקפיד חשוב ואינטגרלי בחיי היום-יום באפריקה, לכן הסגנונות הלטיניים השונים מבוססים ומושרשים בקצב, כשה-Clave הוא הקצב המרכזי.

כלי ההקשה Clave

חוץ ממפתח קצבי בסגנונות אפריקאיים ולטיניים, Clave הינו גם כלי הקשה, המורכב משני מקלות עץ קצרים, עליו מנוגן מקצב ה-Clave במוסקיה אפרו-קובנית, אפריקאית ודרום אמריקאית. ישנם סוגי Clave בעלי מקלות זהים, וישנם כאלה עם מקל אחד עבה וחלול ומקל שני דק (מקל מכה – Striker).

מקל אחד מוחזק בעזרת קצות האצבעות, כדי ליצור חלל בעל תהודה בתוך כף היד המחזיקה. היד השניה מחזיקה את המקל שני באחיזה הדומה לאחיזת מקל תופים ומכה על המקל הראשון. ניתן לשמוע את צלי ה-Clave בדוגמאות האודיו למעלה.

סוגי Clave

Son Clave

Son Clave הוא ה-Clave השכיח ביותר במוסיקה הקובנית, וזהה ל-Clave פופולרי מאוד ברחבי אפריקה. המקצב מקבל את שמו מהסגנון הקובני הפופולרי Son. ניתן לשמוע Clave מסוג זה בסגנון Mambo.

3-2 Son Clave

3-2 Son Clave


2-3 Son Clave

2-3 Son Clave

ניתן גם לכתוב את ה-Son Clave בתיבה אחת במקום שתיים, בעזרת שמיניות ושש-עשריות:

Son Clave בתיבה אחת

Son Clave בתיבה אחת

Rumba Clave

Rumba Clave הינו גם אחד החשובים בקובה. בניגוד ל-Son Clave שיש לו Feel של 4/4, ל-Rumba Clave יש Feel של 6/8. גרסת ה-3-2 ב-4/4 פופולרית בסגנונות Guaguanco, Yambu ו-Columbiua:

3-2 Rumba Clave

3-2 Rumba Clave


2-3 Rumba Clave

2-3 Rumba Clave

גרסת ה-Rumba Clave ב-6/8 פופולרית מאוד ב-Bembe. היא נשמעת אותה דבר כמו גרסת ה-4/4, אך ה-Feel שונה (6/8):

Rumba Clave במשקל 6/8

Rumba Clave במשקל 6/8

Rumba ב-6/8, כתוב ב-4/4 בעזרת Triplets:

Rumba Clave עם Feel של 6/8 בתיבת 4/4

Rumba Clave עם Feel של 6/8 בתיבת 4/4

Bossa Nova Clave

Clave גם קיים בסגנונות ברזילאים שונים כגון Bossa Nova:

Clave בוסה נובה

Clave בוסה נובה


כמו סוגי ה-Clave האחרים, גם את ה-Bossa Nova Clave ניתן לכתוב בתיבה אחת, בעזרת שש-עשריות:

Clave בוסה נובה כתוב בתיבה אחת

Clave בוסה נובה כתוב בתיבה אחת

Tresillo

ה-Tresillo הוא Clave של תיבה אחת. זהו Clave פופולרי מאוד באפריקה, המזרח התיכון, צפון אמריקה ודרום אמריקה. ה-Tresillo זהה לחלק ה-Three Side של ה-Son Clave.

Tresillo

Tresillo


ספרים מומלצים ללימוד Clave


Riddin
Riddim: Claves of African Origin – Billy Martin
מתופף הרכב הפיוז’ן Medeski, Martin and Wood הוציא ספר של מקצבי Clave שונים, שמקורם באפריקה. סגנון תיפוף הייחודי של Billy Martin מושפע מ-Clave, וספר זה מאיר קצת אור על נגינתו היצירתית. מקצבי ה-Clave בספר מבוססים על קצב של ארבע, שש או שמונה, עם מספר תרגילים בקצבים אי-זוגיים. הרגליים לא נשראות מאחור – שילוב הרגליים הופף את התרגילים בספר למקצבים מיוחדים במינם ומפתחים את הקואורדינציה בצורה יצירתית. הדיסק המצורף ממחיש איך מקצבים מבוססי Clave יכולים להשתלב בשלל סגנונות, עם Groove מושלם.


Conversations in Clave
Conversations in Clave – Horacio Hernandez
ספר זה, המגיע בליווי דיסק, יעשיר מתופפים ברמה בינונית ומעלה באוצר מילים רחב בסגנון האפרו-קובני. תמצאו בו תרגילים טכניים ויצירתיים המבוססים על Clave שיובילו אתכם לרמות קואורדינציה גבוהות ביותר. בספר גם דוגמאות רבות ליישום התרגילים באלתורים על מקצבי Clave שונים.

 

השאירו תגובה