דרג את הפוסט

אני תלמיד לשעבר של דיויד ריץ’, כמו חברים רבים שלי בקהילת המתופפים בארץ. למדתי אצל דיויד בגילאי 17 – 22. לדיויד מתודיקה מאורגנת, אותה הוא מעביר עם המבטא אמריקאי הכבד שלו לכל תלמיד או תלמידה שעוברים אצלו, בלי קשר לגיל, סגנון מעודף וכו’.

תחת הוראתו צלחתי ספרי תופים רבים, למשל Advanced Techniques for the Modern Drummer של Jim Chapin ו-Polyrhythmic Studies for Snare Drum של Fred Albright (ספר שגרם לי ולרבים כמוני לבכות כמו ילדה בת ארבע). דיויד גם שלף לי פעם צילום של ספר נדיר של סולואים של Joe Morello, שהיה בין הספרים הכיפים (והקשים!) שעשיתי. תרגילי סווינג בלי סוף, פאפא ג’ו ג’ונס, Killers, אלתורים בכל משקל אפשרי – מה שהופך את דיויד למורה כל כך מיוחד זה שהוא יודע לכוון את התלמידים שלו לאינטרפרטציה אישית גם כשכל אחד מקבל את אותם התרגילים בדיוק.

בתור נער שהתעניין רק ברוק והיפ-הופ, הגעתי לדיויד ותוך זמן קצר הוא עזר לי להיחשף, להעריך ולאהוב מגוון רחב של סגנונות ואמנים, החל מ-Charlie Parker דרך Paul Simon ועד Bob Marley.

שמעתי לא מעט אנשים שמתחו ביקורת על דיויד על כך שהוא לא מתייחס לדברים מסוימים בעולם לימוד התופים, אך לדעתי זוהי דווקא גדולתו – בתור משכיל וסופר מוערך, דיויד שולח את תלמידיו לחקור, ללמוד לבד ובעיקר לחשוב.

השאירו תגובה

אודות המחבר

יניב וינר
מתופף ומייסד ראש תוף

מנגן על תופים רוב שנות חיי בשביל הכיף. הכיף הזה הוביל אותי להצטרף לפרויקט שירים מבית השחי. ב-2010 הקמתי את מגזין התופים האינטרנטי ראש תוף, גם בשביל הכיף, כדי שיהיה אתר למתופפים בישראל עם תוכן עשיר, חומר לימודי וסולואים של Jojo Mayer.

אולי תאהבו גם

16 תגובות

 1. Michael Douck

  אחלה על הפירגון..דייויד הוא המורה העיקרי של המורה שלי בילדות ישראל קורנברג.והיה מאד מצחיק לשמוע את דיויד איתי בשיחה.אצל מי למדת?אני ישראל ק.ואצל מי למד ישראל? אני דייויד ריץ! ומי זה דייויד ריץ? אני לא יודע..ואז הוא קופץ..אני.

 2. אלכס גורשנין

  עשה בי מהפך שאני עוד לא קולט אותו בכלל וגרם לי להסתכל ולחשוב על הכלי מזווית אחרת של 360 מעלות. אין מילים.

 3. Israel Korenberg

  אני אהיה שם יחד עם הבן שלי אסף שהוא גם מורה לתיפוף,ועם הנכד שלי אורי בן ה-7 שהוא גם מתופף מלידה.

 4. יקי וחסיה קופ

  כפי שכבר הגבתי,אין תלמיד "לשעבר" אצל דייויד,אתה נשאר תמיד תלמיד…אפשר להתגרש מאישה אבל לא מדייויד,זה קעקוע נפשי תמידי ונהדר… סיפר כאן באחת התגובות מיכאל דואק (עפ"י ישראל קורנפלד) שדייויד שואל שאלות…בפתיחת השעור כאשר מתרגלים יסודות, דייויד כדי לשפר קואורדינציה שואל תוך כדי שאלות סתמיות כדי שהתלמיד יתרגל וידבר יחד מבלי להתבלבל…משאלות סתמיות על מספרי טלפון וכתובת הוא עובר לשאול על עצמו כמו: מי המורה הכי טוב וכד' כדי שכמובן התלמיד יידע ובעיקר כדי שדייויד עצמו לא ישכח…אגב, יש לו זכרון מעולה,חוברות שלמות בע"פ,כמה חייבים לו וכד' הבעיה היחידה זה הזמן,השעון שלו, יש בו 24 שעות אבל לא קשורות לשום שעון עולמי ידוע…הזמן עובד אצל דייויד לא להיפך…

 5. Dudi Modan

  איפה זה יערך ובאיזה תאריך ושעה בבקשה.

עשו לייק למגזין ראש תוף בפייסבוק!