פוליריתמיקה

מהי פוליריתמיקה?

פוליריתמיקה, באנגלית Polyrhythm או לעיתים גם Cross-Rhythm, הינו מושג במוסיקה שפירושו ריבוי (Poly) קצבים (Rhythm). באופן כללי, מושג זה מתאר את נגינתם של שני קצבים שונים (או יותר) באופן סימולטני. קצבים אלו מנוגנים בו-זמנית באותו “קצב ראשי”, באופן היוצר ניגוד (Contrast) ביניהם.

פוליריתמיקה ותופים

מתופף אפריקאי

בנגינה על תופים, מתופפים מתבקשים לנגן שני קצבים מנוגדים, אחד על השני. ניתן להרכיב אינסוף מקצבים המכילים בתוכם מספר קצבים, למשל, קצב קבוע של שמיניות על ההיי הט, כשמנגד תוף הבאס מנגן טריאולה (או לפחות חלק ממנה).

התיאור המילולי של פוליריתמיקה מוסיימת הינה “קצב משני” על “קצב ראשי”, לדוגמא 3 על 2 (לעיתים נכתב 3:2). פוליריתמיקה זו מתארת ניגנה של 3 נקישות (המחולקת באופן שווה) ה”מונחת” על מקום של קצב בעל 2 נקישות, כלומר טריאולה (Triplet) המנוגנת על מקום של שתי שמיניות. 3 על 2 הינה הפוליריתמיקה השכיחה ביותר במוסיקה, וניתן להבחין בה החל ממוסיקה אפריקאית ולטינית ועד קלאסית, היפ-הופ ורוק כבד.

יישום פוליריתמיקה

פרנק זאפה

כמה שנראה שפוליריתמיקה היא רעיון מוסקלי חדשני, היסטוריית הפוליריתמיקה ארוכה כהיסטוריית הקצב והמוסיקה. פוליריתמיקה הינה אחד מעקרונות הקצב הבולטים והחשובים ביותר במוסיקה האפריקאית המסורתית מדרום למדבר הסהרה. הפוליריתמיקה במוסיקה אפרקאית מושרשת כל כך עמוק שכמעט ולא ניתן להפריד קצב אחד מהשני. סחר העבדים מאפריקה אל המערב הביא עימו את השפעות הקצב האפריקאי על הסגנונות המוסיקליים של המערב, וכך התפתחו סגנונות מודרניים כמו מוסיקה לטינית, ג”אז, רוק והיפ-הופ, בהם מיישמים פוליריתמיקה עם הקונספט המוסיקלי הייחודי של כל אחד.

התפתחות ה-Progressive Rock בשנות השבעים של המאה הקודמת הביאה ליישום של פוליריתמיקה בדרכים שלא נשמעו לפני כן. היום אמני אלטרנטיב ומוסיקה אלקטרונית עושים שימוש בפוליריתמיקה ויוצרים עולם חדש של קצב.

איך פוליריתמיקה עובדת?

פוליריתמיקה הינה מעין “משחק” מטמתיקה מוסיקלי. ניקח לדוגמא 2 על 5 (2 חצאים מנוקדים על 5 רבעים):

פוליריתמיקה - 5 על 2 - שלב 1

הנקישה הראשונה של ה-2 ושל ה-5 נופלת בתחילת “החלל הקצבי”, כלומר הנקישה הראשונה מבין השניים נופלת בדיוק על הרבע הראשון מבין החמש. איך יודעים איכן נופלת הנקישה השניה? אנו מוצאים את המכנה המשותף של 2 ו-5: 10. אנו מפרקים כל רבע מבין החמש לשתי שמיניות וכך מקבלים סה”כ 10 שמיניות.

פוליריתמיקה - 5 על 2 - שלב 2

יוצרים שתי קבוצות שוות של שמיניות – כל קבוצה בעלת חמש שמיניות.

פוליריתמיקה - 5 על 2 - שלב 3

הנקישה הראשונה של כל קבוצה כזו הינה נקישה אחת מבין השניים על חמש – נקישה ראשונה על ה-1 ונקישה שנייה על ה-and של 3.

פוליריתמיקה - 5 על 2 - שלב 4

“נוסחא” זו תקפה לכל פוליריתמיקה, החל מהפשוטות ביותר כמו 3 על 2 ועד למורכבות מאוד כמו 7 על 3.

מקצב רוק בסיסי ב-5/4 המיישם 2 על 5

מקצב רוק פוליריתמי - 2 על 5

השאירו תגובה